Tarihçemiz

TARİHİMİZ VE İLHAMIMIZ

Templos Zeytin ve Zeytinyağı, Hakan Temizyürek tarafından 2013 yılında kurulmuştur.

Hakan Temizyürek, Kuzey Kıbrıs Lefkoşa’da doğdu. Ailesi aslen Limasol yakınlarındaki Yerovasalı olup, nesiller boyu üzüm ve şarap üreticisiydi. Hakan’ın zeytin ve zeytinyağına olan tutkusu, yıllık zeytin hasadının çocukluk anılarından kaynaklanmaktadır. Hasat gerçek bir aile meselesiydi. Ailenin daha genç üyeleri zeytinleri elle toplarken, yaşlı halalar ve anneanneler küçük tahta sandalyelere oturur, zeytinleri kasalardan seçerdi ve sohbet ederdi. Çocuklar zeytin ağaçlarının içi boş gövdelerinde saklambaç oynarlar ve yerden yere düşen zeytinleri toplayarak koşuştururlardı. Öğle vaktinde herkes zeytin ve hellim , ekmek, çay, taze ev yapımı limonata ve hamur işlerinden oluşan bir piknik için mola verirdi ve ardından zeytinler değirmene taşınırdı.

Zeytinyağın aile beslenmesinin temel bir unsuru olmasının yanı sıra, zeytin ağacı kültürel açıdan da büyük bir önem taşımaktadır. Kıbrıs’ta zeytin yaprakları, kötü enerjiye karşı bir tütsü olarak küçük kilden kaplarda yakılmaktadır. Nesillerdir Kıbrıslı anneler ve anneanneleri zeytinyağının şifa güçlerine inanmaktadırlar.

Hakan için zeytinyağı üretmek sadece bir iş değil; bir tutkudur. Amacı, insanları doğal zeytinyağının gerçek tadı ve sağlık yararları ile tanıştırmak, geleneksel zeytinyağı üretim yöntemlerini korumak ve bu geleneksel Kıbrıs yaşam tarzını gelecek nesillerde devam ettirmektir.

Facebook Messenger

Bize WhatsApp iletişim hattımızdan da ulaşabilirsiniz.

Whatsapp İletişim
X